Географія 6 клас


Урок №29                             Дата:____________             6 клас
ТЕМА ОСНОВНІ ФОРМИ РЕЛЬЄФУ ЗЕМЛІ. ГОРИ
Мета:
навчальна мета актуалізувати знання про основні форми рельєфу Землі; ознайомити із класифікацією гір за різними критеріями;
розвивальна мета: вміння знаходити гори на фізичній карті та виявляти їхні особливості; розвивати дослідницький підхід до вивчення різних форм рельєфу, аналітичне мислення;
виховна мета: самостійність, акуратність, працелюбність.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта України, комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація «Гори», контурні карти, свытлини вершин Українських Карпат
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго дня учні. Сьогодні на урок до нас завітав у гості Смартфон. Прийшов він не з «пустими руками».
Тож починами урок. А наш гість просить нас бути
Уважними
Розумними
Організованими
Кмітливими
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Прогноз погоди від Смартфона ( учитель заздалегідь готує прогноз погоди для календарних спостережень, як варіант можна прямо з Смартфона зазначити погоду в потрібний момент)
Прийом «Картографічна розминка»
На окремих аркушах паперу,(бажано наліпках) написані назви рівнин, що були вивчені на попередньому уроці. Завдання учнів визначити де знаходиться вказана рівнина, показати та наліпку-листок прикріпи на карті.
АМАЗОНСЬКА НИЗОВИНА
МЕКСИКАНСЬКА
НИЗОВИНА
БРАЗИЛЬСЬКЕ ПЛОСКОГІР’Я
СХІДНОЄВРОПЕЙСЬКА РІВНИНА
ЗАХІДНОСИБІРСЬКА РІВНИНА
ПРИЧОРНОМОРСЬКА НИЗОВИНА
СЕРЕДНЬОСИБІРСЬКЕ
ПЛОСКОГІРЯ
Прийом «Вірю — не вірю»
1.     Чи вірите ви, що в Україні велику площу займають височини?
2.     Чи вірите ви, що всі рівнини на фізичній карті зображені зеленим кольором?
3.     Чи вірите ви, що дно давнього моря може стати рівниною?
4.     Чи вірите ви, що у формуванні Придніпровської низовини «брала участь» річка Дніпро?
5.     Чи вірите ви, що Амазонська низовина найбільша за площею в світі?
6.     Чи вірите ви, що на кожному материку розрізняють низовини і долини?
7.     Чи вірите ви, що за висотою рівнини поділяють на низовини, височини і гори?
8.     Чи вірите ви, що формування рельєфу тісно пов’язане з будовою земної кори?
9.     Чи вірите ви, що великі низовини в Україні – це Придніпровська , Польська, Причорноморська?
10.            Чи вірите ви, що до найбільших форм земної поверхні належать материки та океанічні западини?
Прийом «Проблемне питання»
Як видно з «Фізичної карти України», майже вся територія нашої країни рівнинна. Чим це можна пояснити?
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Прийом «Приваблива мета»
Відомий поет і співак Володимир Висоцький в одній своїй пісні написав такі рядки: «Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал». Багато альпіністів, які підкорили гірські вершини, стверджують, що немає нічого прекраснішого у світі, ніж застигла краса німотних гірських вершин. Тож, незважаючи на постійні небезпеки, вони знову прагнуть підкорити нові недоступні висоти.
Чим же так приваблюють їх гори? Ми з вами народились і живемо серед гір, тому можемо сприймати все це як належне. Однак неповторна краса манить людей знову і знову.
 Сьогодні на уроці ми спробуємо розгадати деякі загадки природи, з’ясувавши, як утворюються гори, які процеси беруть участь у їх формуванні, де на Землі можна побачити найвищі гірські вершини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Гори та їхня класифікація (демонстрація слайдів із зображеннями різних гірських систем, робота з текстом підручника)
Гори — ділянки земної поверхні, що високо підіймаються над прилеглими рівнинами та мають сильно розчленований рельєф.
Вони утворюються в результаті взаємодії рухомих літосферних плит у місцях їхнього зіткнення.
У тектонічному відношенні гори, як правило, відповідають поясам складчастості.
Класифікація гір
За висотою
За походженням
За будовою
За віком
Низькі (до 1000 м);
Середні (1000–2000 м);
Високі (понад 2000 м)
Тектонічні (утворюються внаслідок рухів літосферних плит);
Вулканічні (пов’язані з процесами вулканізму)
Складчасті (товщі гірських порід, зм’яті у складки різної величини);
Брилові (менш податливі породи кори розтріскувалися на блоки, які рухалися один уздовж іншого)
Молоді (утворилися в останню альпійську епоху горотворення та продовжують формуватися);
Старі (утворилися в більш давні геологічні епохи)
Прийом «Мої дослідження»
Щоб уявити, як утворюються складки земної кори, візьміть кілька зошитів у м’якій обкладинці і поступово стискайте їх з обох боків руками доти, доки зошити не зімнуться у складки. Приблизно те саме відбувається з осадовими породами, які стискаються, утворюючи гірські хребти
Прийом «Цікаві факти»
Вважають, що чим вище піднімаються гори, тим більше вони руйнуються. Насправді висота гір залежить від виду гірських порід, які їхній складають, та швидкості піднімання (зростання гір). Гори, складені нестійкими породами (піщаник та ін.), швидко руйнуються і, незважаючи на їхній «молодий вік», мають округлі вершини та є відносно невисокими.
Гори, складені переважно гранітами, можуть здійматися на висоту до 10 тис. м. Згідно з розрахунками, для того щоб гори зруйнувалися та на їхньому місці утворилася рівнина, необхідно близько 22 млн років.
Найвищою горою суходолу є Еверест (8850 м), названа так на честь керівника індійської топографічної служби англійця Джорджа Евереста. Друга назва гори — Джомолунґма, перекладається як «Богиня-мати світу» або «Мати богів Землі». Але абсолютно найвищою точкою на Землі є не Джомолунґма, а «землеводна» Мауна-Кеа («Біла гора») на Гаваях. Якщо вимірювати її від підводної основи (глибина 6 тис. м) до вершини, то її загальна висота становить 10 203 м, з яких лише 4205 височать над рівнем моря. Мауна-Кеа — це згаслий вулкан.
З давніх часів у горах жили люди, пристосовуючись до їхніх складних природних умов. Археологи знаходять малюнки давніх людей на висотах понад 3 тис. м. У горах будували не тільки сільські населені пункти, але й міста. Давня столиця інків Мачу-Пікчу розташовувалася в Андах на висоті 2450 м. В Андах на висоті 5 тис. м до наших часів збереглися ділянки Царської дороги, побудованої інками ще задовго до відкриття материка європейцями. Довжина цієї вимощеної дороги становила понад 5 тис. м, а ширина — до 8 м.
Сучасна столиця Мексики Мехіко лежить на висоті 2240 м, столиця Еквадору — Кіто — на висоті 2818 м. З давніх-давен через гори проходили торговельні шляхи; наприклад, Великий шовковий шлях пролягав через Памір, а караванний шлях з Індії в Тібет — через Гімалії. Через знамениті альпійські перевали Сен-Ґотард і Сен-Бернар лежали дороги між країнами Європи.
Прийом «Нотатки до теми»
Ø 500 млн років тому Північна Америка та Європа були частиною давнього
континенту, на якому внаслідок руху літосферних плит виникли гори. Пізніше північна Америка відкололася від Європи. При цьому єдиний гірський масив був розірваний і опинився по різні боки Атлантичного океану. Нині він представлений Скандинавськими горами в Європі та горами Аппалачі і Північній Америці.
Ø У ХІІІ–XVI ст. монахи одного з монастирів на перевалі Сен-Бернар у
Швейцарських Альпах вивели відому породу собак-рятівників — сенбернарів. Вони знаходили подорожніх, які заблукали, та рятували їх, зігріваючи своїм теплом.
Ø Гори завжди приваблюють спортсменів — туристів, лижників. У 1786 р. була
вперше підкорена найвища вершина Альп — гора Монблан (4807 м), і тоді вид спорту — підняття на вершини — отримав назву альпінізм. У 1953 р. житель Непалу Норгей Тенцинг і громадянин Нової Зеландії Едмунд Хілларі підкорили «третій полюс Землі» — Джомолунґму.
Практична робота № 4 (продовження)
Позначення на контурній карті найбільших гірських систем світу.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Прийом «Міні-практикум»
1) Знайдіть гірські системи на фізичній карті світу та України і назвіть їх.
2) Визначте їх особливості відповідно до класифікації.
3) Визначте географічні координати Говерли та Роман-Кош.
Прийом «Експрес-тест»
1. Українські Карпати та Кримські гори за висотою належать до гір:
А високих;                    Б середніх;          В низьких.
2. Найвищими горами у світі є:
А Кавказькі;       Б Гімалаї;           В Анди.
3. Молоді гори зазвичай мають вершини:
А гострі;             Б округлі;           В пласкі.
4. Переважну частину території України займають:
А гори;                Б плоскогір’я;    В рівнини.
5. На фізичній карті гори зображують відтінками кольору:
А зеленого;         Б жовтого;                   В коричневого.
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Прийом «П’ять речень»
1.     Рельєф поверхні Землі надзвичайно різноманітний.
2.     Найбільші його форми — материки та западини океанів.
3.     Виділяють дві основні форми рельєфу: гори та рівнини.
4.     Вони різняться за багатьма характеристиками: за висотами над рівнем моря, віком, способом утворення тощо.
5.     Територія України переважно рівнинна, на заході країни розташовані середньовисотні гори Карпати, на півдні — Кримські гори.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати § 28

2. Знайти в Інтернеті інформацію про походження Карпат і Кримських гір.





            розкрити  важливу  роль  води  як  найпоширенішого  розчинника  в                        житті  людини;
             розвивати  память,  логічне  мислення, мовлення, уміння  нестандартно  мислити, фантазувати;
              виховувати  творчий  підхід  до  навчання,  інтерес  до  природничих  і гуманітарних  наук;
             сприяти  формуванню  екологічної  культури  особистості.
Обладнання: емблеми, презентація,підручник, атласи, контурні карти,  географічні  карти, картки  з  завданням.
Тип  уроку: формування нових знань, умінь та навичок
Форма  проведення: інтегрований  урок  (географія  та  українська  література ).
                                                    Перебіг   уроку     
I.                  Організаційний  момент
Доброго дня, учні! Ви готові до уроку?  Молодці! Наш урок не схожий на інші, адже на уроці присутні гості. Можливо через це ви почуваєтесь трішки схвильованими. Пропоную вам подивитись на веселий смайлик, щоб протягом уроку бути радісними.
II.               Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
          Учитель української літератури. Сьогодні ми проведемо незвичайний урок. Я та Галина Павлівна запрошуємо вас  в географічно-літературну мандрівку. Бажаємо вам терпіння, добра та успіху. Нехай ваші знання стануть вірними супутниками на стежках чарівної мандрівки. Пропоную відгадати загадку.                   
           Що  ж  це  за  речовина?
            Відома  звіку  рідина,
            Усяк  її  вживає.
            Буває  хмаркою  вона,
            Пушинкою  буває.
            Бува, як  скло,
            Крихка, тверда.
            Це  звичайнісінька… (вода)
          Учитель  географії. Вода – найдивовижніший  мінерал  на  Землі. Дивовижний  тому, що  вона  створює  умови  для  розвитку  і  росту  різноманітних  форм  життя.
Академік Ігнатій Васильович Петрянов-Соколов сказав: Прояви життя дуже різноманітні. Воно всюди на нашій планеті. Але життя є тільки там,де є вода.” Ці слова будуть вдалим епіграфом до нашого уроку. Учні як називається водна оболонка нашої планети?
Оголошення  теми уроку.

  
 III. Актуалізація  опорних  знань.
Учитель  географії. Кожен з вас чув слово вода” з народження. Протягом років ви все більше дізнавалися про цю унікальну речовину. Ваші знання також поглибились протягом вивчення нашої теми. Пропоную назвати усі  асоціації  зі  словом « вода», які  виникають  у  вас  ( кришталева, цілюща, джерельна, прозора, чиста, жива, холодна, солона, прісна, тверда, газоподібна, рідка, ласкава).
             Я  велика  мандрівниця,
             Я  старанна  трудівниця,
             Можу  бути  я  рідкою,
             Якщо  хочете  твердою.
             Рідше  я  рідка  й  прозора,
             В  атмосфері  неозора.
             Якщо  тему  добре  знаєш,
             То  мене  ти  відгадаєш.
Про  що  йде мова?
    Сьогодні  ви  прийшли  на  урок  з  певною  емблемою, яка відображає три стани, в яких перебуває вода. Скажіть, учні, в яких станах може перебувати вода?
Учитель  української  літератури.  Воді  присвячено  багато  пісень  і  віршів, загадок. Спробуймо розгадати деякі з них
1.Біле,як сорочка,
   Пухнасте як квочка.
   Крил не має,
   А гарно літає.  (Сніг)
2.Я прозорий і твердий,
   Ходять,їздять на мені.
   Не тону я у воді,
   Не горю я у вогні.  (Лід)
3.Випливає на просторі,
   Мов кораблик в синім морі,
    І біленька,і легка –
    Відгадайте хто така?  (Хмаринка)
4.Тендітна і легка вода:
    Красуня біла чарівна,
    ЇЇ зробили із води
    Для нас зимові холоди  (Бурулька) 
5.Він скрізь:у полі і в саду,
    А в дім не попаде,
   І я тоді лиш з дому йду,
   Коли вже він не йде.  (Дощ)
III.           Формування  знань, умінь  та  навичок.
Учитель географії.    
         Подивіться уважно на карту: більша частина нашої Землі покрита водою, яка утворює Світовий океан. Світовий океан – унікальне явище природи, колиска життя на Землі, джерело різноманітних ресурсів. Він становить основну частину гідросфери. Учні, скільки океанів є на нашій планеті?
         Пропоную вам зіграти в гру Виправ помилку. Я називатиму географічні об’єкти і при цьому допускатиму помилки. Ваше завдання знайти і виправити їх.
         Кожен океан наповнюєть краплями дощу, що падають в струмки, озера та річки.
Гра «Хто швидше впорається» Чарівний дощ
Учитель  української  літератури. Уявіть, що  ми  потрапили   під  дощ. Але  він  незвичайний, бо  його  краплинки  роз’єдналися  на  дві  частинки і  через  це роз’єдналися  прислів’я  і  приказки  про  воду. Завдання: поєднати  краплинки, утворивши  прислівя.
1.     Сильна  вода  греблю  рве.
2.     Вода  в  решеті  не  встоїться.
3.     Мала  вода – великий  шум.
4.     Море  перепливти – не  поле  перейти.
5.     Всі  річки  до  моря  ведуть.
6.     Хоч  річка  і  невеличка, а береги  ламає.
7.     З  великої  хмари  малий  дощ.
8.     Не  кожна  хмара  приносить  дощ.
9.     Де вода, там і верба.
Ми  створили  свій  дощ  прислівїв. Та  знаємо, що  всі  води  течуть  до  моря.
Учитель  географії Давайте  пригадаємо  визначення  «моря».
МОРЕ – частина океану, яка більш-менш відокремлена від нього ділянками суходолу, групами островів або підвищенням дна.
        Червоне, Чорне, Азовське, Коралове, Середземне, Карибське, Берингове, Філіппінське, Жовте, Саргасове.
Покажіть  їх  на  карті  і  скажіть, до  якого  океану вони  належать. Яка вода в морі солона чи прісна?  В якому стані перебуває вода в морі? Завдяки тому, що вода легко переходить з одного стану в інший і постійно рухається, на Землі відбувається світовий кругообіг води.
Учитель  української  літератури. Хто  з  нас  не  любить  переглядати  вистави-казки.  А  тепер  я  пропоную  вам  зіграти  ролі  водної  оболонки  Землі, тобто  створити  міні-виставу, яка  називатиметься  « Світовий  кругообіг  води».  Дійові  особи: Крапелька  Води, Сонячний  Промінчик, Хмара, Річка, Море, автор. Було  б  чудово, якби  ви  передали  своєрідність  характеру  кожного  зі  своїх  героїв.
Автор –Козурак Василь
У  безмежнім  небі  синім,
На  хмарині-веселині
Серед  світла  і  тепла
Водна  крапелька  жила.
Хмара- Небела Тетяна
Щось  мені  недобре  спалось,
Уві  сні  таке  видалось.
Крапле, доню, в  путь  рушай,
До  родичів  завітай.
Автор
І  пустилася  краплина.
З  неба  дощова  лавина
На  земельку  потекла
То  краплина  в  путь  пішла.
Краплина – Баюра Іванна
Що  це  з  річкою? Вона
Непривітна  і  сумна…
Ти  ж  була  колись  глибока,
Швидкоплинна, світлоока,
Чом  ти  стала  каламутна,
Чом  хлюпочуть  хвилі  смутно?
Річка
Як  мені  не  сумувати?
Всі  отрутохімікати
Постікали  в  мою  воду
Зіпсували  пишну  вроду.
Вже  тому  між  болотами,
Заросла  очеретами.
Зникла  риба, навіть  раки
Поховались  небораки.
Крапля – Баюра Іванна
Треба  тебе  рятувати,
Мамі-хмарі  розказати.
Люди , прошу  схаменіться,
Так  же  жити  не  годиться.
Море – Фалтінський Людвіг
Були  і  в  мене  чисті  води,
Було  я  дзеркалом  природи.
Тепер  же «доброта» людська
Мене  руйнує  без  кінця.
Велике  водяне  намисто
Я – море  рідної  землі.
Як  зберегтися  мені  чистим
Уже  для  інших  поколінь?
Автор
Тут  раптом  сонячний  промінчик
Краплину  за  руку  спіймав
І  від  хмарини-веселини
Такі  слова  передавав
Промінчик – Томенюк Андрій
Люди, поглянте – скрізь  вода
Вона  в  морях  і  океанах,
В  озерах, річках, болотах
У  криницях  і  туманах.
Без  неї  не  прожити  - ні,
То  ж  бережіть  ви  всі  її.
 Учитель  географії. Отже, ми  відтворили  кругообіг  води  в  природі. А зараз
попрацюємо з контурною картою.
Щоб  гідросферу  добре  знати,
Номенклатуру  треба  памятати.
Використовуючи атлас впишіть на контурній карті  моря,  куди  впадають  річки:
                               Інд ( Аравійське  море )
                              Єнісей ( Карське  море )
                              Хуанхе ( Жовте  море )
                              Лєна ( Лаптєвих )
                              Дунай ( Чорне  море )
                              Ніл ( Середземне  море )
                              Волга ( Каспійське  море )
 Учитель  української  літератури. Помандрували  світом, стомилися, але  перебуваємо  під  впливом  неперевершених  вражень. Душа  так  і  проситься  щось  написати. А  зараз  спробуємо  скласти  вірш, маючи  слова-підказки.
  …потічка              Із  маленького  потічка
  …річка                  Розлилась  широка  річка
  …караван             Як  безмежний  караван
  …океан                 Несе  води  в  океан
Робота в групах. Прийом “Пошта”
Учитель географії. Виготовлені з картону чи тканини кишеньки, з підписаними назвами річка, “озероводоспади. Необхідно розкласти картки з назвами річок, озер та водоспадів при цьому не помилившись " адресою ".
Річки: Амазонка, Ніл, Конго, Дніпро, Волга, Амур.
Озера: Вікторія, Тітікака, Байкал, Синевир, Велике Ведмеже озеро.
Водоспади: Ніагарський, Вікторія, Анхель, Ігуасу, Учансу.
Учитель географії.    
Пропоную нашу пізнавальну подорож закінчити переглядом відео фрагмента Вода у різних проявах 
V. Підсумки  уроку.
Учитель  української  літератури. Тож  Антуан  де  Сент-Екзюпері не  помилився, коли  сказав: Вода! Ти  не  просто  необхідна  для  життя, ти  і  є  саме  життя.
Учитель  географії.
 Оцінювання  знань  з  географії  та  української  літератури.
Прийом Мікрофон
       Учні передають уявний мікрофон і висловлюють власну думку.
-           Що  вам  сподобалося  на  уроці?
VI. Домашнє  завдання.
         1.Учні  записують  домашнє  завдання  в  щоденники ( скласти  кросворд  з  вивчених  географічних  назв  та  властивостей  води).
         2. параграф 30, повторити параграф 13

Немає коментарів:

Дописати коментар